LITE TV ERFARNG
Det er snart litt over en måned til premieren av TV programmet “Sporløs”. Serien vil gå over ti uker på TV2 fra 13. mars 2019 kl. 20.00. Hver uke vil man følge en deltager i søket etter biologisk familie/slekt.
Min eneste erfaring fra TV er episoden fra programmet ” kjære mamma “. Her frontet jeg trening, bootcamp og livet som småbarnsmor. Jeg ble fulgt av ett TV kamera og en lydmann mens jeg trente, dro på barseltreff og en litt kaos-middag med alle barna. Det var en spennende erfaring og jeg ble kjent med mange utrolige flotte mødre gjennom serien, men dette som jeg skal være med på nå er noe helt annet.
Her var det et helt CREW rundt meg som filmet i syv dager fra morgen til kveld både i Norge og i Costa Rica. På det meste bestod CREWET av åtte personer, noen fra Norge og noen fra Costa Rica. Temaet denne gangen var mye mer følsomt og nært. Det er min historie om hvordan mitt liv startet. I adopsjonspapirene stod det veldig lite. Jeg dro ned til Costa Rica med en usikkerhet om hva som ville møte meg. I tillegg måtte jeg utdype i små intervjuer hvordan jeg hadde det og hva jeg tenkte til enhver tid. Det var veldig slitsomt psykisk, og jeg husker jeg var helt utmattet da kvelden kom.
Det er nå ca. syv måneder siden alt ble filmet. Det er mye jeg faktisk ikke husker. Det er en utrolig ekstrem situasjon å befinne seg i, og det er ikke like lett å finne de rette ordene der og da. I tillegg vet jeg ikke hvordan serien vil bli klippet. Det er uvant for meg å ha flere TV kamera rundt meg, men jeg prøvde etter beste evne å ikke tenke på at jeg ble filmet. Jeg ville oppleve situasjonene, og prøvde å være mest mulig naturlig, Men selvfølgelig ble jeg minnet på noen ganger da TV- mannen sa; -CUT, kan du gjøre det igjen og si den setningen på nytt..?
Ja, jeg gruer meg til episoden kommer på TV. Det er en meget spesiell historie som jeg skal dele med mange TV seere. Jeg vet historien vil sette spor i mange mennesker, ikke bare for meg personlig.
I tillegg har det dukket opp nye mulige utfordringer knyttet til TV programmet i ettertid, som jeg må ta stiling til. Vent å se..